• slide_mit_1.jpg
  • slide_mit_2.jpg
  • slide_mit_3.jpg
  • slide_mit_4.jpg

Minister Turystyki Tunezji pisze do PIT

Minister Turystyki Tunezji pisze do PIT
13.01.2017

Salma Elloumi Rekik, Minister Turystyki Tunezji, wysłała do prezesa Polskiej Izby Turystyki list z podziękowaniem za wsparcie dla rozwoju turystyki z Polski do Tunezji.

List nawiązuje do wizyty Minister Rekik w Polsce z okazji obchodów 20-lecia działalności Tunezyjskiego Urzędu ds. Turystyki w Polsce. Podczas swojej bytności minister spotkała się z przedstawicielami branży turystycznej, m.in. z przedstawicielami Polskiej Izby Turystyki.

W swoim liście Salma Elloumi Rekik wyraża wdzięczność wobec PIT za przyczynianie się do wzmacniania współpracy między polską a tunezyjską branżą turystyczną i za przyczynianie się do konkretnego wzrostu na rynku turystycznym.

Minister Turystyki Tunezji deklaruje, że Tunezyjczykom bardzo zależy na powrocie polskich turystów i że w celu odbudowania tego rynku poczyniono wiele kroków, przede wszystkim w zakresie podnoszenia poziomu bezpieczeństwa na terenie Tunezji.

 

 

KAZACHTAN ZNIOSL WIZY DLA POLAKÓW

Kazachstan zniósł wizy dla Polaków
07.01.2017

Od 1 stycznia Kazachstan zniósł wizy dla obywateli kilkudziesięciu krajów świata, w tym dla Polaków. Decyzja rządu tego azjatyckiego kraju ma związek z odbywającą się w przyszłym roku w Astanie wystawą Expo oraz Zimową Uniwersjadą 2017.  

Jak podaje Polska Agencja Prasowa 27 grudnia 2016 roku rząd Republiki Kazachstanu przyjął Uchwałę o wprowadzeniu od dnia 1 stycznia 2017 roku ruchu bezwizowego dla obywateli 45 krajów OECD, UE oraz Księstwa Monako, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Malezji i Republiki Singapuru. Decyzja w sprawie ruchu bezwizowego nie ma ograniczeń czasowych.

Polscy obywatele mają prawo podróży do Kazachstanu i wyjazd z tego kraju bez konieczności uzyskania wiz kazachskich, jeżeli okres ich pobytu nie przekracza 30 dni kalendarzowych od chwili przekroczenia granicy państwowej. Rejestracja cudzoziemców odbywać się będzie podczas kontroli granicznej przy wjeździe na teren kraju.

Zgodnie z zapowiedzią Ambasady Kazachstanu w Polsce, w maju nasze kraje połączy bezpośrednie połączenie lotnicze LOT-em, które będzie możliwe cztery razy w tygodniu.

 

BEZ WIZ

Bez wiz na Białoruś przez Mińsk
09.01.2017

Obywatele Polski mogą podróżować na Białoruś bez wizy, pod warunkiem że przekroczą granicę w porcie lotniczym w Mińsku i że pobyt nie potrwa dłużej niż pięć dni.

Prezydent Republiki Białorusi podpisał dekret o zniesieniu obowiązku wizowego dla obywateli 80 krajów, w tym Polski – podało biuro prasowe Aleksandra Łukaszenki. Zgodnie z nowymi przepisami, bezwizowe przekroczenie granicy na okres pięciu dni możliwe będzie na lotnisku w Mińsku.Ułatwienia dotyczą obywateli krajów, które zdecydowały się na bilateralną współpracę w zakresie ruchu bezwizowego.

Aby skorzystać z możliwości zwolnienia z obowiązku wizowego należy posiadać ważny paszport lub inny dokument uprawniający do wyjazdu za granicę, odpowiednie środki finansowe (równowartość 20 euro lub więcej na każdy dzień pobytu) oraz ważne na terytorium Białorusi ubezpieczenie medyczne na sumę co najmniej 10 tysięcy euro.

Tryb bezwizowy nie dotyczy osób przylatujących do Mińska z Rosji, a także osób zamierzających odlecieć do Rosji z białoruskiej stolicy, ponieważ loty te są traktowane jako wewnętrzne i nie jest w ich przypadku prowadzona kontrola graniczna.

Dekret wejdzie w życie za miesiąc, czyli 9 lutego.

 

Opublikowano rozporządzenia do ustawy o TFG

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostały rozporządzenia do ustawy o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym. Wchodzi ona w życie 26 listopada 2016.

Poniżej zamieszczamy treść opublikowanych rozporządzeń.

 

Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie wzoru deklaracji składanej przez organizatorów turystyki i pośredników turystycznych do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (PDF 387.55 kB)

Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie wysokości składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (PDF 228.59 kB)

Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie zakresu kwartalnej informacji o wykorzystaniu środków Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego składanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (PDF 238.63 kB)

Piloci i przewodnicy razem - Polski Kongres Pilotażu i Przewodnictwa

Już w połowie października odbędzie się pierwszy Polski Kongres Pilotażu i Przewodnictwa. Podczas dwudniowego spotkania zaplanowano prezentacje, panele dyskusyjne oraz warsztaty tematyczne skierowane do pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Kongres będzie także szansą do rozpoczęcia prac związanych z opracowaniem branżowego, jednolitego i nieobowiązkowego, systemu weryfikacji kwalifikacji zawodowych. Organizatorem Kongresu jest Polska Izba Turystyki.

To pierwsza, po kilku latach przerwy, możliwość wspólnego spotkania pilotów wycieczek i przewodników turystycznych w celu integracji, wymiany doświadczeń, spotkania z przedstawicielami polskich i zagranicznych stowarzyszeń zrzeszających pilotów i przewodników oraz poznania nowych możliwości doskonalenia kompetencji zawodowych.

Kongres został połączony z pierwszymi targami turystycznymi organizowanymi przez PTAK WARSAW EXPO w Nadarzynie k/Warszawy. Dzięki temu uczestnicy będą mogli wziąć udział w dwóch wydarzeniach równocześnie.

Dla Uczestników organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji: prezentacje i panele dyskusyjne dotyczące aktualnej sytuacji zawodu pilota i przewodnika; pierwsze, oficjalne spotkanie w Polsce z przedstawicielami European i World Federation of Tourist Guide Associations (WFTGA i FEG); udział w 2 warsztatach doskonalących kompetencje zawodowe prowadzonych przez trenerów WFTGA; udział w prezentacjach przedstawicieli krajów – wystawców World Travel Show; integrację podczas uroczystego bankietu.

Do udziału w Kongresie zaproszeni są wszyscy piloci wycieczek i przewodnicy turystycznych, a także przedstawiciele biur podróży, wykładowcy i trenerzy turystyki - wszyscy, którym bliska jest tematyka pilotażu i przewodnictwa turystycznego.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie www.kongres.pit.org.pl

Kongres jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

 
 

 

Stanowisko Polskiej Izby Turystyki

Stanowisko Polskiej Izby Turystyki w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy.

Polska Izba Turystyki po analizie projektu ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy zwraca uwagę na możliwości wystąpienia negatywnych skutków wdrożenia proponowanego rozwiązania. Popierając ideę wprowadzenia minimalnej godzinowej stawki wynagrodzenia 12 zł, przy umowach cywilnoprawnych wprost zastępujących umowy o pracę, zwracamy uwagę, że istnieją umowy, przy których co do zasady nie powinna obowiązywać stawka godzinowa. Dlatego też Polska Izba Turystyki proponuje aby z regulacji prawnej zostały wyłączone wszelkie usługi polegające na opiece stałej lub czasowej nad grupą osób i osobami (opiekunowie osób niepełnosprawnych, osób starszych, opiekunki do dzieci, opiekunowie-wychowawcy na wszelkiego rodzaju wypoczynkach, kierownicy wypoczynku, instruktorzy, trenerzy, piloci wycieczek).

Czytaj dalej

Informacja

Szanowni Państwo.

Pragniemy poinformować,że istnieje możliwość umieszczenia LOGA Państwa Firmy na wizytówkach w alfabetycznym spisie członków MIT.Do umieszczenia niezbęnym jest przesłanie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. loga w jpg w wielkości  około 400 x  400 px.

Zapraszamy do skorzystania z tej  możliwości.

Piotr P.

Więcej artykułów…