• slide_mit_1.jpg
  • slide_mit_2.jpg
  • slide_mit_3.jpg
  • slide_mit_4.jpg

Zaproszenie na Pierwszą Ogólnopolską Konferencję Organizatorów Turystyki Dziecięcej

Szanowne Członkinie i Członkowie Polskiej Izby Turystyki

Z ogromną radością i dużą dawką pozytywnej energii zapraszam Was na Pierwszą Ogólnopolską Konferencję Organizatorów Turystyki Dziecięcej.

Spotkanie odbędzie się 10.11 w Warszawie w znanym Wam dobrze z wysokiego standardu hotelu Renaissance Warsaw Airport.

Porozmawiamy nie tylko o problemach dotyczących sektora turystyki dziecięcej, ale również o najnowszych trendach w marketingu, o cyfryzacji i o realnych narzędziach do walki z szarą strefą.

Naszymi prelegentami będą znani w branży specjaliści.

Oczywiście wieczorem wszyscy będziemy mogli porozmawiać już trochę mniej formalnie przy uroczystej kolacji.

Nasza Konferencja będzie dla Was idealną okazją na wymianę doświadczeń, dyskusję i integrację.

10.11 to termin, który już dziś koniecznie musicie wpisać do kalendarza.

Szczegółowy program Konferencji wraz z możliwością rejestracji już niebawem pojawi się na stronie Polskiej Izby Turystyki.

A ja już dziś odliczam dni do spotkania z Wami.

Barbara CzerwińskaAlbin

Prezeska Oddziału Turystyki Dziecięcej i Młodzieżowej PIT Polska Izba Turystyki

 

Prezeska Oddziału Turystyki Dziecięcej i Młodzieżowej PIT

Załączniki:
Pobierz plik (Zaproszenie na konferencję.pdf)Zaproszenie na konferencję.pdf199 kB2023-09-27

Ankieta online dot. zrównoważonego rozwoju w turystyce i hotelarstwie w woj. małopolskim

Szanowni Państwo, Członkowie Polskiej Izby Turystyki, Małopolska Organizacja Turystyczna wraz z Polską Organizacją Turystyczną planują w najbliższych tygodniach organizację konferencji pn.

Współpraca-Innowacje-Turystyka Zrównoważona. Jeden z przewidzianych paneli w programie będzie dotyczył zagadnienia turystyki zrównoważonej w województwie małopolskim na tle światowych tendencji. W celu pozyskania wiarygodnych i aktualnych informacji nt. obecnego stanu wdrożenia praktyk z zakresu zrównoważonego rozwoju w turystyce i hotelarstwie w województwie małopolskim, przygotowana została anonimowa ankieta online.

Link do ankiety: https://forms.gle/ReJCiJUeEKGygY8m7

W związku z powyższym zwracamy się z uprzejmą prośbą do Państwa o wypełnienie formularza ankiety w nieprzekraczalnym terminie 15 września 2023 r. Na podstawie wyników ankietowania powstanie - opracowany przez ekspertów turystyki zrównoważonej - raport, którego szczegóły zostaną zaprezentowane podczas wspomnianej wyżej konferencji. Udział w niej zapowiedzieli przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Województwa Małopolskiego i Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Patronat medialny nad konferencją objął Dziennik Rzeczpospolita Serwis Turystyka.

Uwaga: Ankieta jest przeznaczona dla firm i organizacji, które oferują usługi z zakresu turystyki i hotelarstwa (obiektów zakwaterowania, biur podróży, organizatorów wycieczek, atrakcji turystycznych, centrów konferencyjnych, itp.).

Ankieta nie jest przeznaczona dla centrów informacji turystycznych i stowarzyszeń branżowych.

Osobą kontaktową z ramienia MOT jest Mirosław Bartyzel, nr tel.: 660 028 703 Z góry dziękujemy za uzupełnienie ankiety.

O terminie planowanej konferencji będziemy informować w późniejszym terminie.

Z poważaniem, Aneta Noszczyńska Polska Izba Turystyki Oddział Małopolski e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel : 668 083 472 www.mit.org.pl 

Życzenia Wielkanocne

Życzenia Wielkanocne

Załączniki:
Pobierz plik (PIT_Wielkanoc2023.jpg)PIT_Wielkanoc2023.jpg164 kB2023-04-06

Cyfryzacja branży - fakty i niepokoje

KOMUNIKAT PRASOWY 08.02.2023 r. "Cyfryzacja branży - fakty i niepokoje"

Z ogromnym niepokojem śledzimy w mediach zarzuty UOKiK postawione jednemu z podmiotów stowarzyszonych w Polskiej Izbie Turystyki, dotyczące wprowadzania konsumentów w błąd poprzez nieprawidłowe prezentowanie cen.

Postawione zarzuty odnoszą się do niezwykle istotnego aspektu działalności branży, a mającego związek z olbrzymim przyspieszeniem technologicznym, jakie jest udziałem branży w ostatnich latach.

Zdajemy sobie sprawę, że problem, który dzisiaj ma jeden z naszych członków, jutro może mieć każdy touroperator, czy biuro agencyjne.

Stąd szersze potraktowanie zagadnienia, pomagające w zrozumieniu istoty zmian zachodzących w branży turystycznej. Mając na uwadze ostatnie 3 lata, a przede wszystkim czas pandemii, ekstremalnie ciężki dla branży turystycznej, wszyscy pracujemy nad odzyskaniem poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji, co odnosi się zarówno do Klientów jak i branży.

Reprezentując interesy branży Polska Izba Turystyki jest także zawsze blisko Klienta, otwarta na wszelkie głosy, które mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój polskiej turystyki w najszerszym tego słowa znaczeniu.

Dlatego też bardzo nam zależy, aby cały proces ofertowania był transparentny na każdym kroku rezerwacji, a Klient był pewny swych wyborów. Musimy być jednak świadomi, że poszczególne biura podróży i touroperatorzy korzystają z różnych systemów rezerwacyjnych, w związku z czym sposób prezentacji oferty może także się różnić.

Przykładem tego może być informacja o doliczeniu składek TFG/TFP. Jako Polska Izba Turystyki zachęcamy naszych członków do inwestowania w technologie, szukania coraz bardziej efektywnych rozwiązań, aby prezentacja produktu turystycznego, w tym cen, była dla Klienta jak najbardziej przejrzysta i klarowna. Jednocześnie informujemy, że zwróciliśmy się do stowarzyszonych podmiotów z apelem o wprowadzenie zmian mających na celu doprowadzenie do jak najpełniejszej transparentności na każdym poziomie ofertowania.

Dla branży turystycznej jest niezmiernie istotne, aby oferty proponowane Klientom były transparentne. Musimy mieć jednak świadomość wyzwań oraz ograniczeń z tym związanych, w tym technologicznych.

Pakiet turystyczny jest produktem złożonym z wielu elementów (m.in. transport, zakwaterowanie, wyżywienie, transfer, ubezpieczenie, usługi dodatkowe w transporcie oraz miejscu zakwaterowania, składki na fundusze turystyczne).

Zmiany dostępności i cen poszczególnych elementów mogą odbywać się niezależnie. Każdy z dostawców optymalizuje ceny swojej oferty na podstawie sytuacji na rynku, robi to także na najwyższym poziomie touroperator.

W związku z czym na rynku tour operatorskim w Polsce jednocześnie jest dostępnych do rezerwacji ponad miliard unikalnych konfiguracji pakietów, które dynamicznie się zmieniają. Im bliżej do wylotu, tym rośnie dynamika zmian. Organizatorzy turystyczni sprzedają swoją ofertę w wielu kanałach, mimo nazywania ich potocznie online i offline, to w rzeczywistości wszystkie są online.

Pracownicy biur podróży wyszukują i rezerwują ofertę w 100% w systemach rezerwacyjnych. W systemach organizatorów, systemach sieci agencyjnych, czy platformach sprzedaży agregujących ofertę wielu biur podróży.

Miliony Klientów przeglądają ofertę na stronach internetowych oraz w aplikacjach mobilnych. Wszyscy Ci uczestnicy rynku generują miliony zapytań, z których mniej niż promil zamienia się w rezerwację. Musimy mieć także świadomość, że coraz więcej procesów zachodzących we współpracy poszczególnych uczestników rynku turystycznego ulega automatyzacji, a w chwili obecnej dynamicznie przyśpiesza.

W najbliższym sezonie cała branża turystyczna na świecie będzie zmagała się ze znacznie zwiększonym popytem, brakiem rąk do pracy i dynamicznie rosnącą inflacją. Wszystko to powoduje, że dostawcy hoteli, bed-banki, linie lotnicze oraz dostawcy pozostałych usług naciskają na siebie nawzajem na automatyzację kolejnych procesów, co z kolei prowadzi do zwiększenia dynamiki zmian w ofercie.

Na polskim rynku, po wielu latach przewidywania takiego kierunku rozwoju, szybko rośnie oferta dynamicznego pakietowania. Polega ona na pełnej automatyzacji procesów budowy pakietów turystycznych.

Dynamicznie budowane pakiety mogą składać się w 100% z usług turystycznych dostępnych online przez API (application programic interface) od poszczególnych dostawców, a także łączonych z usługami bezpośrednio zakontraktowanymi przez touroperatora.

To podejście ma wiele zalet dla Klienta, zwiększa elastyczność oferty, wpływa korzystnie na końcową cenę, a realizowane przez touroperatora zawiera wszystkie obowiązujące zabezpieczenia. Jego wadą jest jeszcze większa i trudniejsza do opanowania dynamika zmian dostępności i cen.

Stosowanie zaawansowanych strategii yield management (variable pricing strategy ), zapoczątkowane ponad 20 lat temu przez linie lotnicze, stosowane jest przez kolejnych dostawców usług turystycznych i wspomagane coraz bardziej zaawansowanymi systemami informatycznymi, powodując bardzo szybkie fluktuacje cen. Podobne techniki, określane ogólniej jako dynamiczne ustalanie cen, są także stosowane w innych branżach, np. przy sprzedaży biletów na wydarzenia sportowe, kulturalne i rozrywkowe, w transporcie publicznym, handlu detalicznym i wielu innych.

Co więcej, są już zauważane w niektórych aktach legislacyjnych, jak np. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2019/2161, w której to wspomina się wprost o takich technikach jak dynamiczne ustalanie ceny lub ustalanie ceny w czasie rzeczywistym, tłumacząc, że ich stosowanie jest wynikiem potrzeby bardzo elastycznych i szybkich zmian cen w reakcji na wymogi rynku.

Nie jest to zatem problem, który dotyczy tylko polskiej branży. Nie znamy jednak przypadków, aby zagraniczni touroperatorzy spotykali się z podobnymi zarzutami, jak te stawiane przez rodzimy UOKiK.

Dynamiczne pakietowanie jest niczym innym jak pełną automatyzacją procesów zachodzących u organizatora turystyki. Tradycyjna operacja nadal ma istotne przewagi, które przynoszą korzyść dla Klientów - kreowanie nowych kierunków podróży, zwiększenie dostępności i obniżenie ceny jednostkowej - szczególnie w sytuacjach wysokiego popytu (szczyt sezonu) oraz w sytuacjach kryzysowych.

Ta część działalności także podlega rosnącej automatyzacji (dynamic sourcing). W celu zwiększenia komfortu Klientów korzystających z kanałów cyfrowych i skrócenia czasu odpowiedzi interfejsów oraz ograniczenia kosztów look-to-book, wszyscy uczestnicy rynku korzystają z tzw. cache, pozwalających znacznie zwiększyć efektywność przetwarzania danych.

Ich wadą może być pogorszona aktualność danych na poszczególnych etapach procesów wyszukiwania i rezerwacji. Dalsza cyfryzacja będzie wymagała od branży znacznych inwestycji w rozwój systemów informatycznych.

Jednocześnie z punktu widzenia konsumenta, inwestycje te muszą być efektywne, żeby ostatecznie cena dla Klienta zakładającego rezerwację nie była zbytnio obciążona rosnącym dynamicznie kosztem obsługi milionów zapytań, które nie kończą się transakcją. W naszym wspólnym interesie jest taki rozwój cyfryzacji branży, który zapewni Klientom większy komfort korzystania z usług biur podróży, możliwość skorzystania z zabezpieczeń zapewnianych przez organizatorów przy zachowaniu konkurencyjnej ceny.

Coraz częściej głównym konkurentem dla organizatora turystyki nie jest inny organizator, ale linie lotnicze, OTA oraz firmy IT, włączając największych globalnych graczy na rynku technologicznym.

Korzystają z możliwości cyfrowych pełnymi garściami i często nie są objęci regulacjami dotyczącymi organizatorów turystyki. Podsumowując: zapewnienie Klientom aktualnej informacji jest priorytetem, jednak istnieją pewne fizyczne ograniczenia, które powodują, że zagwarantowanie niezmienności ceny w całym procesie, począwszy od wyników wyszukiwania do momentu końcowej rezerwacji, nie zawsze jest możliwe.

Wynika to z dynamicznego kształtowania cen w czasie rzeczywistym, stosowanego przez dostawców usług turystycznych, które to bezpośrednio przekłada się na zmiany cen imprez turystycznych, składających się z wielu takich pojedynczych usług. Wzrastająca cyfryzacja procesów w branży, konieczna dla zapewnienia odpowiedniego poziomu obsługi Klientów w całym łańcuchu, przy skokowo zmieniającym się popycie, jest jednak w końcowym rozrachunku korzystna dla Klientom, pozwalając na porównywanie coraz większych ilości ofert w krótszym czasie, nawet jeżeli niesie ze sobą pewne niedoskonałości i niedogodności.

Piotr Henicz Wiceprezes Polskiej Izby Turystyki

Kontakt dla mediów: Beata Antos, Rzecznik Prasowy PIT Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 698 400 088 Polska Izba Turystyki

Zaproszenie na XXXIV Walne Zgromadzenie Członków Polskiej Izby Turystyki

Szanowni Państwo, Członkowie Polskiej Izby Turystyki

Serdecznie zapraszam na XXXIV Walne Zgromadzenie Członków Polskiej Izby Turystyki, które odbędzie się dnia 14 października 2022 roku w Hotelu O3, w Warszawie, ul. Mangalia 1, o godzinie 10:45 I termin, 11:00 II termin.

W załączniku przesyłam Uchwałę nr 13/2022/R/E Rady Polskiej Izby Turystyki z dnia 29.09.2022 r. w sprawie zwołania XXXIV Walnego Zgromadzenia Członków Polskiej Izby Turystyki.

Z poważaniem Paweł Niewiadomski Prezes Polskiej Izby Turystyki

 

 

 

Informacje dodatkowe: Uczestników WZC PIT uprzejmie prosimy o rejestrację poprzez elektroniczny system Coffee. Link do rejestracji - https://systemcoffee.pl/?lang=pl&go2rej=1&kid=1349 W przypadku braku możliwości osobistego uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu PIT istnieje ewentualność oddelegowania pełnomocnika. Wówczas niezbędne jest upoważnienie (w załączniku), którego skan należy dołączyć podczas rejestracji. Oryginał prosimy zabrać na obrady WZC i przekazać pracownikowi Biura Wykonawczego przy odbieraniu mandatu Członka PIT. Jednocześnie informujemy, że zgodnie z § 37 Statutu Izby: Uczestniczący w Walnym Zgromadzeniu Członków Izby : 1) członek zwyczajny Izby lub jego przedstawiciel może być na Walnym Zgromadzeniu pełnomocnikiem tylko jednego członka zwyczajnego 2) osoba nie będąca członkiem zwyczajnym lub przedstawicielem członka zwyczajnego może być na tym Zgromadzeniu pełnomocnikiem tylko jednego członka zwyczajnego. Z poważaniem Biuro Wykonawcze Polskiej Izby Turystyki Polska Izba Turystyki